BREAKING NEWS

Szkolenia na wózki widłowe a uprawnienia

0    Motoryzacja  admin
Szkolenia na wózki widłowe a uprawnienia
20 Gru
11:45

Kursy na wózki widłowe są bardzo popularne, ponieważ wymagania formalne są niewielkie, a możliwości znalezienia pracy w Polsce i w krajach Unii Europejskiej bardzo duże.

Podstawowe różnice między szkoleniami

Kursy na operatorów wózków widłowych nie są drogie, ich ceny są znacznie niższe niż kurs na prawo jazdy kategorii B. Bezrobotni bardzo często robią je bezpłatnie (finansuje Urząd Pracy).

Ośrodki organizujące kursy często reklamują się wydawaniem zaświadczeń na drukach MEN. Ma to oczywiście podnosić rangę szkolenia. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej.

Obowiązujące przepisy w zakresie wymagań dotyczących operatorów wózków widłowych tak naprawdę rozróżniają trzy zakresy uprawnień wynikające z podmiotu organizującego egzamin.

Najpopularniejsze są kursy i egzaminy organizowane przez wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe, one również organizują egzaminy i wydają zaświadczenia na drukach według wzoru MEN. Zaświadczenia te muszą zawierać informacje o tematyce i zakresie szkolenia. Dają one uprawnienia do kierowania wózkami jezdniowymi, wystawione w języku angielskim, niemieckim są wystarczającym dokumentem dla pracodawców unijnych. W Polsce takie zaświadczenie ma ograniczenia. Pracodawca musi wyrazić imienną zgodę na dopuszczenie operatora do pracy. Nakłada to na niego dodatkowe obowiązki w zakresie przeszkolenia pracownika w swojej firmie.

Uprawnienia operatora wózka widłowego uprawniające do wykonywania zawodu na terenie całego kraju daje egzamin Urzędu Dozoru Technicznego, który jest równocześnie certyfikatem potwierdzającym spełnienie określonych warunków. Niestety jego koszt (ponad 150 zł) dla wielu jest ceną zbyt wysoką. Jest to jednak egzamin rangi państwowej respektowany przez wszystkich pracodawców na terenie kraju i znacznie ułatwiający poszukiwanie pracy.

Trzecim alternatywnym dokumentem uprawniającym do kierowania wózkami jezdnymi podnośnikowymi jest książka operatora wózka widłowego wydawana przez Instytut Budownictwa i Górnictwa Skalnego poświadczająca odbycie kursu i zdanie egzaminu.

Źródło: Ekspert w dziedzinie wózków widłowych, serwis www.dunpol.com.pl – kompleksowy osprzęt części i naprawa wózków widłowych.

admin
« »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *