BREAKING NEWS

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

0    Dom  admin
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne
29 Gru
11:19

Często te dwa pojęcia są mylone ze względu na jedno źródło pozyskiwania energii, czyli promienie słoneczne. Różnice dotyczą przetwarzania energii i możliwości jej wykorzystania.

Panele fotowoltaiczne

Wykorzystywane są przede wszystkim do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną, dzięki temu możemy korzystać z darmowego prądu. Instalacja musi być zintegrowana z siecią głównego dystrybutora prądu na danym obszarze. Obowiązujące uregulowania prawne dają pierwszeństwo wykorzystania energii solarnej. Dzięki temu w okresie dużego nasłonecznienia mamy energię za darmo a jej nadmiar możemy odsprzedać zakładowi energetycznemu. W okresie mniejszego nasłonecznienie i niedoboru energii solarnej możemy odkupić energię od zakładu po preferencyjnych cenach. W bilansie rocznym daje to duże oszczędności. Koszt instalacji jest wysoki, ale można go obniżyć dzięki różnego rodzaju dotacji i dofinansowaniom. Więcej o panelach fotowoltaicznych dowiesz się z www.brewa.pl

brewa

Kolektory słoneczne

W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych nie wytwarzają energii elektrycznej, ale energię cieplną, czyli mogą podgrzewać wodę do codziennego użytku i centralnego ogrzewania. W tym drugim wypadku ilość pozyskanej energii jest niewystarczająca i pełni rolę wspomagającą. Niemniej jednak niski koszt instalacji czyni inwestycję opłacalną.

Warunki nasłonecznienia w Polsce a instalacje solarne

Wielu oponentów instalacji solarnych zwraca uwagę na warunki nasłonecznienia w Polsce. Rzeczywiście najbardziej optymalne są przez 7 miesięcy, ale podobne warunki panują również w Niemczech, gdzie wykorzystanie energii słonecznej jest wielokrotnie większe. Niewątpliwie wpływ na to ma polityka ekologiczna finansująca wykorzystanie źródeł odnawialnych.  Dzięki temu stanowią one ponad 50% pozyskiwanej energii. Tymczasem w Polsce ten sposób zaspokajania potrzeb energetycznych nie przekracza 6%.

Optymalne warunki nasłonecznienia w Polsce możliwe są do wykorzystania tylko dzięki odpowiedniemu ustawieniu paneli lub kolektorów. Miejsce ustawienia, kąt nachylenia są niezwykle istotne dla wydajności tych urządzeń.

admin
« »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *