BREAKING NEWS

Ewidencja czasu pracy zawodowych kierowców – co musisz wiedzieć?

0    Biznes  admin

Kierowcy wykonują specyficzną pracę – przez cały dzień przebywają poza biurem firmy, w trasie, przewożąc pasażerów lub towary. Jak należy prawidłowo ewidencjować ich czas pracy?

Pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę mają szerokie uprawnienia. Poza przerwami, pracodawcy muszą zagwarantować im m.in. wypoczynek dobowy. W biurach, firmach usługowych lub produkcyjnych wystarczy wprowadzić 8-godzinny dzień pracy, aby działać zgodnie z przepisami. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kierowców zawodowych, którzy cały dzień spędzają w pojeździe.

Tachograf – urządzenie, bez którego nie można wyruszyć w trasę

Pojazdy pozwalające przewozić pasażerów lub transportować towary muszą być wyposażone w tachograf. To specjalne urządzenie rejestrujące m.in. czas i prędkość, z jaką porusza się pojazd. Obowiązek montażu tachografu w pojazdach ma większość firm transportowych. Wszystko dlatego, że takie urządzenia pozwalają dokładnie określić, czy kierowca skorzystał z odpowiednio długich przerw.

Tachografy – zapoznaj się z praktycznymi poradami

truck-587819_640

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników ruchu

Wprowadzenie tachografów celem ewidencjonowania czasu pracy zawodowych kierowców nie jest wymysłem ustawodawcy. Takie rozwiązanie ma zapobiec nadużyciom i prowadzeniu pojazdów przez zmęczonych kierowców. Statystycznie bowiem w takiej sytuacji rośnie prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. Aby przedsiębiorcy pamiętali o tym wymogu, w ustawach zostały również przewidziane sankcje finansowe za naruszenie przepisów dotyczących ewidencji czasu pracy kierowców i udzielania im wypoczynku.

admin
« »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *