BREAKING NEWS

Alfabet rosyjski

0    Biznes  admin
Alfabet rosyjski
25 Mar
1:35

Alfabet rosyjski to temat, od którego należy rozpocząć naukę czytania i pisania po rosyjsku. Co należy zrobić, by rozpocząć naukę alfabetu rosyjskiego? Dobrze jest skorzystać z kursu rosyjskiego online, w którym będą przedstawione litery drukowane oraz sposób ich wymawiania – najlepiej z nagraniem audio i graficzną prezentacją wyrazów rozpoczynających się na daną literę , a także litery pisane – wraz z podpowiedzią, w jaki sposób poprawnie pisać i łączyć rosyjskie litery. Ciekawostką jest to, że litery pisane alfabetu rosyjskiego zapisywane są pod ukosem z nachyleniem w prawą stronę (ok. 45 stopni).

A teraz kilka informacji dotyczących alfabetu rosyjskiego. Piśmiennictwo na terenie Rusi jako pierwsi wprowadzili bracia – święci Cyryl i Metody. Miało to miejsce około 863 roku, kiedy to na rozkaz bizantyńskiego imperatora Michała III uporządkowali i piśmiennictwo dla języka słowiańskiego. Pierwszy alfabet rosyjski nazywano cyrylicą. Nazwa ta łączona jest z imieniem krzewiciela oświaty – Cyryla. Alfabet rosyjski  podlegał wielu znaczącym zmianom. Obecnie do zapisu języka rosyjskiego używana jest grażdanka – wersja alfabetu rosyjskiego wprowadzona na mocy zmian reform Piotra I, która powstała na bazie cyrylicy. Obecna forma grażdanki używana jest od 1918 roku, kiedy to dokonano jej znacznego uproszczenia.

Współczesny alfabet rosyjski zawiera 33 litery. W pewnych okresach uznawano, że jest ich 32. Przyczyną tego stanu było traktowanie liter „je” (е) i „jo” (ё) jako wariantów tej samej litery. Litera „jo” stosowana jest w druku bardzo rzadko, a osoba znająca język rosyjski doskonale wie, jaki dźwięk należy odczytać, często odczytując znaczenie słowa z kontekstu. Za przykład mogą posłużyć słowa: все (wszyscy) – всё (wszystko). W zapisie bez zastosowania „jo” wyglądają one identycznie i tylko kontekst zdania lub całości wypowiedzi podpowiada ich znaczenie.

Alfabet rosyjski na klawiaturze – dziś mamy świetne rozwiązanie – niezwykle tanie, bo ok. 3 zł i wygodne. Są to naklejki z alfabetem rosyjskim – naklejone raz na klawiaturę komputera nie szpecą jej i całkowicie rozwiązują problem z rosyjskimi literami. Po ich naklejeniu wystarczy w ustawieniach regionalnych komputera wybrać jako dodatkowy język rosyjski i można przystąpić do pracy. Zmiana języków z polskiego na rosyjski jest bardzo prosta – wystarczy wybrać i ustawić odpowiedni skrót na klawiaturze aktywujące tę funkcję. Takie rozwiązanie stosuje tłumacz polsko – rosyjski.

admin
« »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *